تبلیغات
بانک اطلاعات شهری کرج - راه هایی برای توسعه مشاغل خانگی
بانک اطلاعاتی تلفن مشاغل کرج و استان البرز
راه هایی برای توسعه مشاغل خانگی
نوشته شده توسط مشاغل البرز در ساعت 11:00 ب.ظ

اگر در خانه به صورت پاره وقت یا تمام وقت كار می كنید احتمالاً هدف بعدی شما توسعه این كسب و كار است و باید به روش هایی بیندیشید تا كسب و كار خود را به شیوه ای حرفه ای تر ادامه دهید.

بعد از كلی طرح و نقشه و تهیه ملزومات بالاخره كسب و كار خانگی خود را راه انداخته اید و پس از مدتی این كار رونق می گیرد و در نهایت متوجه می شوید كه رویا های شما به حقیقت پیوسته است و شما اكنون رئیس خودتان هستید.

ولی متاسفانه كار به همین جا ختم نمی شود. اكنون بدون اتلاف وقت باید به راه هایی بیندیشید كه كسب و كار شما را توسعه دهد و به مرحله ای برسید كه بتوانید به رویاهای خود جامه عمل بپوشانید. اگر می خواهید كسب و كار شما در هنگام بازنشستگی ابزاری باشد كه سبب تشویش و نگرانی تان نباشد، به اندازه كافی حساب پس انداز شما را تقویت كند و زندگی آرامی داشته باشید باید مطمئن شوید كه این كسب و كار سود مناسبی نصیب شما خواهد كرد.

ویل دیویس در كتاب خود با نام كسب و كار خود را برای هزار دلار یا كمتر شروع كن سه روش را برای توسعه یك كسب و كار خانگی به این صورت شرح می دهد:

 

1- كسب و كاری را كه شروع كرده اید تقویت كنید.

این كار مستلزم این است كه رشد سازمان خود را زیر نظر بگیرید و بیشتر با كار درگیر شوید. دو راه برای تقویت كسب و كاری كه راه انداخته اید وجود دارد:

الف- افزایش محصولات یا خدمات- همانطور كه مشاهده می كنید تقاضا برای محصول یا خدمات شما افزایش یافته است. می توانید كسب و كار خود را ابتدا با افزایش تولید یا خدمت رسانی بیشتر توسعه دهید. شما می توانید خط تولید خود را به سه روش توسعه دهید:

  • یك خط تولید مشابه اضافه كنید. به این ترتیب به محصولات یا خدمات خود تنوع بیشتری می دهید. و مشتریان شما انتخاب های بیشتری دارند و می توانند از بین محصولات شما آنچه را می خواهند انتخاب كنند.

  • یك خط تولید مكمل اضافه كنید. محصولاتی متفاوت از آنچه تا كنون تولید می كردید وارد خط تولید خود كنید. البته این محصولات را باید مشتریان شما بخرند به عبارت دیگر یا باید به آن نیاز داشته باشند یا مورد علاقه آنها باشد. به عنوان مثال: زیور آلات و لوازم آرایشی محصولات متفاوتی هستند ولی مشتری یكی از آنها احتمالاً دیگری را هم خواهد خرید.

  • یك خط تولید كاملاً متفاوت و غیر مرتبط اضافه كنید. به این ترتیب محصول یا خدماتی به تولیدات شما افزوده خواهد شد كه به كار های قبلی شما ارتباطی ندارد و خریداران قبلی ممكن است رقبتی به خرید این محصول نداشته باشند. در این صورت باید بسیار محتاط باشید. چون ممكن است محصولات جدید شما آنگونه كه پیش بینی می كردید فروش نرود. البته این روش یك مزیت دارد در دوره هایی از زمان بازار گروهی از محصولات خراب می شود و در این شرایط شركت هایی كه محصولات غیر مرتبط دارند می توانند از فروش آن محصولاتی كه هنوز بازارشان خوب است سرپا بمانند. یا بعضی محصولات فصلی هستند مثلاً جواهرات هنگام اعیاد و جشن ها فروش خوبی دارند. ولی ویتامین در كل سال می تواند فروش خوبی داشته باشد.

ب- كمك گرفتن از دیگران- وقتی كه كار سنگین می شود افراد به دنبال كمك می گردند. دیویس به طور خلاصه به سه دلیل اشاره می كند كه چرا شما احتیاج به استخدام كارمندان دارید:

  • برای اینكه كار هایی را انجام دهند كه اكنون شما خودتان انجام می دهید

  • تا كار های روزمره و تكراری را انجام دهند. كار های دفتری، بسته بندی ، فرستادن سفارشات، پاسخ دادن به تلفن ها و كار هایی از این قبیل كه با سپردن آنها به دیگران فرصت كافی خواهید داشت تا بر روی اهداف اصلی خود تمركز كنید. و به این ترتیب با هزینه ای كم می توانید فردی را با تخصص نه چندان بالا استخدام كنید و خود فقط با یك تلفن یك مشتری جدید پیدا كنید یا بر روی محصولی جدید كار كنید.

  • برای اینكه مهارت یا تخصصی جدید به كسب و كار خود اضافه كنید. وقتی كه در زمینه ای به دانش یا تجربه ای با ارزش احتیاج دارید و خود این دانش و تجربه را ندارید باید افراد توانایی پیدا كنید كه ضعف دانش شما را جبران كنند. در ابتدا كه كار شما در حال رونق گرفتن است بهتر است از افراد خانواده خود كه بدون چشم داشت حاضرند به شما كمك كنند استفاده كنید بعضی از بزرگترین كار آفرین ها به كمك همسر و یا فرزندان خود توانسته اند كار خود را به حرفه ای پر سود تبدیل كنند و آنگاه كل خانواده از موفقیت بدست آمده بهره مند شده اند. قبل از اینكه یك كارمند تمام وقت استخدام كنید بد نیست به برون سپاری و قرارداد بستن با شركت هایی كه در این زمینه كار می كنند فكر كنید. در این صورت كار خود را به آنها می سپارید و در صورت انجام بی عیب و نقص و سر موقع پول را پرداخت خواهید كرد و دیگر نیازی نیست نگران درست كار كردن پرسنل باشید.

 

2- كسب و كار خود را نسبتاً كوچك نگه دارید و  كسب و كار كوچك دیگری هم راه بیندازید.

ممكن است در رشته ای كه فعالیت می كنید متوجه شوید اگر محصول یا خدمات خود را دوباره از ابتدا طراحی كنید و تولید جدیدی داشته باشید بازار پر سودی نصیب شما خواهد شد. این فرصت جدیدی است كه ممكن است در آینده مقدمه كسب و كاری جدید شود. و شما می توانید آنرا به موازات كار قبلی ادامه دهید.

این فرایند مستلزم آنست كه همان مراحلی را كه برای شروع كسب و كار قبلی طی كرده اید دوباره طی كنید البته این بار با تجربه تر هستید و اشتباهات قبلی را تكرار نخواهید كرد و در حالیكه طرح ها و ایده های مختلفی در سر دارید باید تحقیق كنید آیا بازار كشش محصول جدید شما را دارد؟ اگر بازار كشش دارد آیا كسی به خرید آن رغبت خواهد كرد؟ آیا مشتریان كافی خواهید داشت كه هزینه خط تولید را جبران كند و علاوه بر آن سود كافی برای شما خواهد داشت؟  باید رقبای آینده خود را شناسایی كنید حتی تبلیغات آنها را ردیابی كنید و از اینترنت غافل نشوید چون می تواند چشمان شما را بر روی حقایقی كه قبلاً حتی به آن فكر هم نكرده بودید باز كند. همینطور اطلاعات آماری زیادی می توانید از اینترنت بدست آورید به هر شكلی كه می توانید در فروشگاه ها و محل ارائه خدمات رقبا حاضر شوید به وب سایت آنها سر بزنید و حتی می توانید محصول آنها را خریداری نمایید و عملكرد آن را چك كنید. گذشته از مشكلات زیادی كه برای بدست آوردن یك بازار جدید وجود دارد، باید با تمام توان خود وارد این بازار شوید. به این روش با توسعه كسب و كار خود یك منبع پر سود همراه با موفقیت را در كنار كسب و كار قبلی خواهید داشت.

3- از كسب و كار خانگی خود استفاده كنید تا به كمك آن برای خرید كسب و كاری كه همیشه انتظار آن را می كشیدید سرمایه و تجربه كافی پس انداز كنید.

یكی از قابلیت های با ارزش كسب و كار خانگی این است كه همیشه می توانید از آن برای پرش به سمت كسب و كاری پر سود استفاده كنید. كسب و كاری كه به تجربه و سرمایه بیشتری نیاز دارد.

یكی از دوستانم همیشه می خواست فروشنده عتیقه جات و صنایع دستی آسیایی باشد هر چند او پول كافی برای سفر به كشور های دور دست آسیایی و ارتباط با با تامین كنندگان آنرا نداشت ولی نا امید نشد و یك سال به عنوان نویسنده مستقل در خانه كار كرد. اكنون با پولی كه از این طریق بدست آورده است در حال راه انداختن كسب و كاری جدید است.


»
-> باکلیک روی آیکون می توانید در کلوب به اشتراک بگذارید ارسال به 100 درجه کلوب دات کام