تبلیغات
بانک اطلاعات شهری کرج - مهارتهای فردی عضویت در تیم :
بانک اطلاعاتی تلفن مشاغل کرج و استان البرز
مهارتهای فردی عضویت در تیم :
نوشته شده توسط مشاغل البرز در ساعت 11:35 ب.ظ

تیم قوی را اعضای قوی می سازند . عمده ترین مهارت های فردی و ویژگی های شخصیتی که اعضا برای ساختن تیمی قوی باید در خور پرورش دهند عبارتند از1- پذیرش مسئولیت

2- مهارت پیگیری مسئولیت ها

3- مهارت بحث کردن

4- ارسال پیام به صورت واضح و روشن

5- گوش دادن فعال به دیگران

 6- انتقاد کردن مناسب

7- پذیرش انتقاد

کار تیمی بهترین میدان آموزش و پرورش این مهارتها در فرد است.
 


عملکرد های تیم:


مهارتهای فردی که یک عضو تیم باید داشته باشد ، برای موفقیت در دست یابی به اهداف لازم اند اما کافی نیستند. اعضای یک تیم باید علاوه بر پرورش مهارت های فردی، ابزار مناسب دستیابی به هدف را که تیم در اختیار آنها قرار می دهد را بشناسند.
باید بپرسیم که تیم چه ابزارهایی را در اختیار اعضایش قرار می دهد تا بتوانند به هدف خود دست یابند؟ این ابزار چیزی نیست جز عملکردهای تیم. عملکردهای تیم یعنی ابزارهایی که تیم به برای رسیدن به هدف از آنها استفاده می کند و در اختیار اعضایش قرار می دهد. مهم ترین عملکردهای تیم عبارتند از : 1- هدف گذاری ، 2- هنجارگذتری  ، 3- تعیین نقش ، 4- تشکیل جلسات

 

  1. هدف گذاری :

هدف گذاری یکی از عملکردهای مهم تیم است که جهت درست حرکت را به ما نشان می دهد . تعیین هدف مشترک مهم ترین عامل وحدت تیم است و مانند ملات و ساروجی است که اعضای تیم را به هم پیوند می دهد.

همچنان که گفتیم، فرآیند هدف گذاری در مراحل آغازین کار تیمی و اغلب در مرحله شکل گیری انجام می شود. در مرحله شکل گیری انجام می شود. اما باید دید مه در پروسه تعیین این اهداف، چگونه اهدافی را باید انتخاب کرد. اگر اهداف به خوبی تعیین نشوند ضربه بزرگی به کار تیمی وارد می شود.

ممکن است اهداف طوری انتخاب شوند که چندان برای تیم قابل دسترس نباشند، در این صورت پس از مدتی احساس یاس در تیم ایجاد می شود و این احساس رفته رفته توان تیم را مضمحل می کند.

اگر اهداف تیم دقیق نبوده و مبهم باشند و موجب سردرگمی شوند، مثل ملاتی است که خوب ساخته نشده  و به راحتی ممکن است ترک بردارد یا با وقوع زلزله ای ویران شود. هدف مناسب هدفی است که : دقیق و مشخص باشد، ساده باشد، ارزش مند و قابل توجه باشد، استراتژیک باشد، قابل اندازه گیری باشد، عقلانی باشد، ملموس باشد، نوشته شده باشد، با ارزش های تیم سازگار باشد.

  1. هنجار گذازی :

اگر اهداف تیم نقش ساروج کار تیمی را داشت، هنجارها نقش فونداسیون و پی کار تیمی را دارند. هنجارها تضمین می کنند که اعضای تیم همگی در مورد چگونگی فعالیت ها توافق دارند.

  1. تعیین نقش:

در تعیین نقش اعضای گروه باید مجموعه مهارت ها، تعهد، مسئولیت پذیری، عدم تداخل و وابستگی متقابل را باید مدنظر داشت. نکته بعدی که باید بدان اشاره کنیم این است که اعضای یک تیم ممکن است نقش های مختلفی را ( از منظرهای مختلف) بر عهده داشته باشند. مثلاً نقش های : عملکردی، ساختاری و مدیریتی.

  1. تشکیل جلسات :

جلسات تیمی، از مهم ترین ارکان هر تیم هستند که در کلیه مراحل شکل گیری تیم نقشی مهم ایفا می کنند. در این جلسات، تصمیمات مهم اتخاذ می شوند، افراد از روند پیشرفت کارها مطلع می شوند، اطلاعات را با یکدیگر با اشتراک می گذارند، بازخورده ها داده و گرفته می شوند و تعارضات، مطرح و حل می شوند.

به همین دلیل است که برگزاری خوب جلسات می تواند تاثیر زیادی در کارایی تیم و کار تیمی داشته باشد. برگزاری جلسات ممکن است در نگاه اول امری بسیار ساده به نظر برسد. اما قضیه به این سادگی هم نیست. تشکیل جلسات موثر و مفید، نیازمند رعایت ظرایف و کسب تجارب زیادی است.

آشنایی با آسیب های تیم ها:

کار تیمی مانند هر کار دیگری آفات و مشکلات خاص خود را دارد که می تواند مانع رشد تیم و رسیدن به نتیجه ملوب شود. عمده ترین آفات کار تیمی عبارتند از: غیبت و شایعه پراکنی، حسادت، تبعیض، خرده گیری، خودخواهی، تنبلی، لجلجت و یک دندگی، منفی بافی، سرزنش کردن و حقه بازی.

 

تهیه كننده :محسن برجی مدیرامور اجتماعی شهرداری كرج


اطلاعات بیشتر ...»
-> باکلیک روی آیکون می توانید در کلوب به اشتراک بگذارید ارسال به 100 درجه کلوب دات کام