تبلیغات
بانک اطلاعات شهری کرج - معرفی شهرستان ساوجبلاغ
بانک اطلاعاتی تلفن مشاغل کرج و استان البرز
كرج / نظرآباد / طالقان


شهرستان ساوجبلاغ

وجه تسمیه

نام ساوجبلاغ از دو كلمه ساوج وبلاغ تركیب شده است.بلاغ در زبان تركی به چشمه یا رودخانه گفته ی شود و به نظر می رسد منظور از ساوجبلاغ ،رودخانه ی ساوه بوده كه به مرور به ساوج تغییر یافته است.

 

تاریخچه ساوجبلاغ
جلگه ساوجبلاغ كه بین رشته كوههای البرز وساوه قرار گرفته است از زمانهای بسیار قدیم جزو مناطق حاصلخیز اطراف ری محسوب می شده ورودخانه ی كردان كه در این جلگه روان است به احتمال زیاد در هزاره پنجم وچهارم پیش از میلاد قسمت مهمی از این جلگه را سیراب می كرده است.

تپه ینگی امام(معروف به موشه لان) در نزدیكی ده اسماعیل آباد در ساوجبلاغ محلی مربوط به دوران پیش از تاریخ است كه طی كاوشهای انجام شده در آن سفالهای قرز رنگی با اشكال هندسی ،تصاویری از حیوانات و انسان،ابزار سنگی مانند پیكان وتبر وظروف مرمروگردنبند از مهره های عقیق وسنگ بدست آمده است.

«قوهه» روستایی است در بخش «چهارباغ» که در جنوب شرقی شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است كه طبق شواهد تاریخی، جاده ارتباطی ری قدیم و قزوین پیش از صفویه از کنار این روستا می گذشته است. درجنوب غربی قوهه نیز تپه ای با ارتفاع 16 متر وجود دارد که باستان شناسان در سطح آن قطعاتی از سفال های پیش از تاریخ، تاریخی و دوران اسلامی را یافته اند.

هشتگرد مركز این شهرستان در دوران قاجاریه روستای كوچكی بوده كه در آن یك كاخ ییلاقی موجود بوده است.


وضعیت فعلی

شهرستان ساوجبلاغ
با وسعتی معادل 2800 کیلومتر مربع از شرق به شهرستان كرج، از شمال به طالقان، از شمال شرقی به شهرستان قزوین، و از جنوب به شهرستان های شهریار و ساوه محدود می‌شود. مركز این شهرستان؛ هشتگرد است كه درعرض جغرافیایی 40/50 و طول جغرافیایی 57 /35 و بلندی 1250 متری از سطح دریا قرار دارد. رودهای فصلی آغشت، كردان، گرمدره، از رودهای مهم این منطقه بوده و آب و هوای آن معتدل و خشک است.
شهر جدید هشتگردكه به منظور اسكان جمعیت سرریز تهران و ایجاد تعادل زیست محیطی منطقه به وجود آمده در شمال شهر فعلی هشتگرد واقع است.

 

اقتصاد ساوجبلاغ
كشاورزی ،باغداری ودامپروری از مشاغل مهم این منطقه است.در زمینه كشاورزی كشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بارودر زمینه باغداری كشت درختان میوه از قبیل سیب، گوجه، ‌گیلاس، زردآلو و هلو در این منطقه رایج است كه ازعمده محصولات صادراتی ساوجبلاغ هستند.
انواع فرآورده‌های لبنی و دامی از قبیل پوست، پشم و لبنیات از جمله تولیدات این منطقه است.
در محوطه ای به وسعت 150 هكتار در جنوب شهر جدید ، ناحیه صنعتی وجود دارد كه بخش عمده ای از اشتغال صنعتی را تامین می كند واز ظرفیتهای صنعتی این منطقه است.

 

صنایع دستی
صنایع دستی ساوجبلاغ عبارتند از:گلیم،نقاشی روی چرم، معرق،منبت،سازسنتی، سفال و سرامیک

اطلاعات بیشتر ...